21. märts 2009

Kolmanda nädala ülesanne

Lugemismaterjal kolmandaks nädalaks:

Selle nädala teemadering on lai ja lugemismaterjal süvenemist nõudev.
Avatud sisulitsentsidest olen siiani kokku puutunud Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike litsentsiga, mille olen lisanud Tiigrihüppe Sihtasutuse toetusel valminud õppematerjalidele, näiteks e-lugemiskontrollid. (Litsentsi lisamise õppematerjalile on seadnud tingimuseks Tiigrihüppe SA).
Attribution Non-commercial Share Alike (by-nc-sa) - litsents lubab teost alla laadida, muuta ja kohendada, autorile tuleb viidata ning modifitseeritud tööd tuleb jagada sama litsentsi alusel. Creative Commonsi litsentse kasutades saab teose autor ise otsustada, kui palju ta endale õigusi jätab ja kui paljudest loobub.
Creativ Commonsi litsentsitüübid on kenasti eesti keeles lahti seletanud Ingrid Maadvere oma haridustehnoloogilises ajaveebis, sealt leiab ka litsentsi lisamise õpetuse.

Hansu artiklit lugedes sain teada, et üldjuhul ei saa erineva litsentsiga materjale kokku panna. Enamus Creative Commons litsentsiga õppematerjale jaguneb kahe omavahel mitteühilduva litsentsi vahel — Attribution-Noncommercial-Share Alike ja Attribution-Share Alike litsents. Nende erinevus seisneb selles, et üks litsents lubab ärilist kasutamist ja teine mitte.
Litsentside ühildumise teema on mulle uus. Nüüd oskan sellele tähelepanu pöörata. LeMill keskkonnas näiteks Attribution-Noncommercial-Share Alike litsentsi kasutada ei saagi.

Lisalugemist samal teemal:

Mis on avatud õppematerjalid? (Hansu materjalidest)

 • õppematerjalile on avalik ligipääs;
 • õppematerjal on avaldatud võimalikult liberaalse avatud sisulitsentsiga, mis lubab materjali kohandada ja edasi levitada;
 • õppematerjal on avatud formaadis, mis võimaldab materjali muuta;
 • õppematerjal on toimetatav vaba tarkvaraga.

Avatud õppematerjalide filosoofiline taust pärineb sajandite tagusest ajast. Ajaloo uurimine on alati hariv, kuid kahjuks jäid arusaamatuks inglisekeelsed materjalid, takistuseks minu olematu keeleoskus.
Avatud õppematerjalide ja sisu kogud:

Materjali uurides avastasin veel lisaks Vikipeedia sõsarprojekte:

 • Vikisõnaraamat - Vikipeediaga kaasas käiv ning selle autoriõiguse põhimõtteid järgiv vaba sõnaraamat
 • Vikitsitaadid - tsitaatide kogu
 • Wikispecies - elusolendite nimistu
 • Meta-Viki - Wikimedia projektide koordinatsioon
 • Vikitekstid - eestikeelsete ning võõrkeelsete vabade alliktekstide vabade tõlgete kogumik
 • Wikinews - vabade uudiste allikas

OERCommons - on keskkond, mille kaudu on võimalik sirvida viiteid teistes portaalides avaldatud avatud sisulitsentsiga õppematerjalidele.

Artiklist sain hea ülevaate avatud õppematerjalide ja sisu kogudest. Siiani olin neisse keskkondadesse sattunud juhuslikult vajaminevat artiklit või pildimaterjali otsides. Pilt kogu süsteemist sai palju selgemaks. Hakkab juba looma!

Praktiline ülesanne:

 • lisa LeMill keskkonda meediafailina üks õppematerjalidesse sobiv foto Flickr keskkonnast ning üks foto Wikimedia Commons keskkonnast

NB! Selle ülesande juures on oluline tähele panna, et ainult osa nendes keskkondades avaldatud fotodest on sellise litsentsiga, mis lubab seda LeMill keskkonnas kasutada.

Nimelt on kõik LeMill keskkonnas loodud õppematerjalide tekstid Creative Commons Attribution-ShareAlike litsentsiga ning sellega sobivad kokku 4 tüüpi meediafailid (kuna neid LeMill sees ei muudeta):

 • Creative Commons Attribution litsents
 • Creative Commons Attribution-Share Alike litsents
 • GNU Vaba Dokumentatsiooni Litsents (GNU Free Documentation License)
 • avalikus kasutuses olevad materjalid (Public Domain)

Kui sobiva litsentsiga fotod on leitud, siis tuleb kindasti üles märkida

 • foto autor,
 • pealkiri,
 • avaldamiskoht (veebiaadress),

sest autoriõigused nõuavad teose taaskasutamisel nendele viitamist ning neid küsitakse meediafaili lisamisel.

Foto Flickr keskkonnast:

Foto Wikimedia Commons keskkonnast

Piltide lisamise käigus LeMill keskkonda tekkis küsimus, et kuhu trükkida originaalpildi avaldamiskoht? Sama on ka foto originaalpealkirjaga. Autori nime lisamiseks on lahter olemas.
Hetkel on pildid lihtsalt katsetuste kogumikus konkreetsesse õppematerjalisse lisamata.

1 kommentaar:

 1. Ma olen seni lisanud pildi asukoha kirjelduse välja. Vt näiteks http://lemill.net/content/pieces/microphone

  Praegu olen ma ka hakanud mõtlema, et originaalpildi asukoha jaoks peaks olema eraldi väli. Arutan seda teiste arendajatega ja võimalik, et lisame selle jaoks eraldi välja.

  VastaKustuta